Część 2 – Jak oczyścić blachę przed malowaniem dachu?

Czystość podłoża przed malowaniem jest bardzo istotna, gdyż decyduje o przyczepności nowej powłoki. Jeżeli powierzchnia ocynkowana nie była nigdy malowana i jej stan jest dobry to skupiamy się głównie na odtłuszczeniu dachu.

Przyczepność

Przyczepność starej powłoki sprawdzamy szpachelką, skrobakiem lub za pomocą taśmy klejącej, którą zrywamy gwałtownym ruchem.

Jeżeli powłoka w łatwy sposób odchodzi to należy takie miejsca wyczyścić mechanicznie szczotką drucianą lub papierem ściernym. Jeżeli stara powłoka ma dobrą przyczepność do blachy to nie zrywamy jej, należy zmatowić ją papierem ściernym o drobnej strukturze i odpylić.

Korozja

Ogniska korozji świadczą o uszkodzonej lub nieszczelnej warstwie powierzchni ocynkowanej. Takie osłabione miejsca po oczyszczeniu mechanicznym należy wyprawić, przed właściwym malowaniem nanieść dodatkową powłokę ochronną.

Kiedy ognisk jest niewiele najprostszym rozwiązaniem jest użycie na wyprawki tej samej farby którą będziemy malować cały dach – gruntoemalii.
W skrajnych przypadkach kiedy mamy do czynienia z powierzchnią mocno skorodowaną (na zdjęciu) cały dach malujemy gruntem antykorozyjnym.

P1060504